Kanaviçe Maceramın Başlangıcı Nasıl Oldu?

Tam şu günde hamileliğimin 35. haftasındayım çok şükür. Bu sıcaklarda da dışarı çıkamadığımı bilmenizi isterim. Havalar o kadar bunaltıcı ki fenalaşmamak elde değil, bir de işin içine hamilelik ödemi girince ellerim ve ayaklarımın şişliğini burada detaylı bir şekilde anlatmama gerek yok sanırım. 🙂 Evde oturmak güzel ancak bir yandan da biraz sıkıcı çünkü artık yapacak bir şey kalmadı ve çok sıkılıyorum. Derken bir gün Kadıköy’de bebek için alışveriş yaparken, eskiden çok sevdiğim bir hobiye denk geldim. ‘Kanaviçe’! Evet, küçüklüğümden beri çok severim kanaviçe yapmayı, evde de hazır bunalmışken ve boş boş oturuyorken yeniden başlamanın zevkini çıkarıyorum şu sıralar.

Kanaviçe Maceram

Bir tuhafiyedeyken bebeğim için ellerimle ne yapabilirim diye düşünürken buldum kendimi ve en güzel şeyin bir etamin olacağını düşündüm. Hem güzel bir kasnak ile birlikte duvara da asılınca çok hoş bir görüntü olur dedim bebek odasında. Bunları düşündükten sonra sıra geldi hangi deseni yapacağıma… Tuhafiyede baktığım desenler hep her yerde bulunabilecek desenlerde ve pek beğenmedim açıkçası. Oradan sadece gerekli malzemeleri aldım ve hemen bir kitabevine gittim. Hobi bölümünden sadece bebeklere özel bir kanaviçe dergisi seçtim kendime. İçerisinde bebekler ile ilgili çok güzel kanaviçe şablonları yer alıyor. Hem kitabın resmini hem de yaptığım deseni aşağıda görebilirsiniz. Siz de bu kitabı birçok kitabevinde bulabilirsiniz bu arada, zor değil. Yeter ki yapmak isteyin.

kanaviçe nasıl yapılır tips of joy blog

Kanaviçe Başlangıç Seti

Peki siz de eğer benim gibi yeni yeni bu işe başlamak isteyenlerdenseniz, başlangıç setiniz ne olmalı? Bu hobinin içerisinde kendinizi kaybederseniz birçok farklı ürün var ancak ben en temel olanlarını size anlatacağım. Basit bir kanaviçe kiti genellikle şunlardan oluşur: kanaviçe sablonlarında kullanılan renklerde iplikler, kasnak, etamin kumaşı, etamin iğnesi ve makas. İşte almanız gereken malzemeler sadece bunlar. Daha sonra, yani eliniz biraz daha ustalaştığında ve farklı işler de yapmak isterseniz (mesela kolye vb.) bunlar için ayrıca malzemeleri de tuhafiyelerde sorarsanız bulabilirsiniz. Ben yukarıda dediğim gibi size sadece en temel olan malzemeleri anlattım. Bu arada sırada yapacağım kanaviçe şablonu ise tam da aşağıda size göz kırpıyor. Bebişimin isminin baş harfinde bir desen yapmak istiyorum, bakalım başarabilecek miyim?

kanaviçe nasıl yapılır monogram tips of joy

Gerisi size ve yaratıcılığınıza kalmış. Ben yukarıda görmüş olduğunuz yıldızı yaparken hem çok eğlendim hem de kafamı dağıttım. Çok güzel de bir terapi aynı zamanda bu tarz hobiler.

Umarım siz de sayemde bu işe başlarsınız ve benden çok ama çok daha güzel şeyler ortaya çıkarırsınız. Hem satın alacağınız malzemeler de o kadar ucuz ki, cebinizi yakmayacaktır. 🙂

Yaptığınız modelleri bana göndermeyi unutmayın! Desen bulmada sıkıntı yaşıyorsanız Pinterest bu sorunu sizin için çözecektir. Hatta hemen buraya tıklayarak birçok desene ulaşabilirsiniz!

Sevgiler,

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir